Most na Maledivách

Jeďte na Maledivy – dokud se nepotopí! Pardon… dokud stojí most 🙂 Už je to více jak tři roky, co jsme v rámci objevování nových a neokoukaných míst na surfování propadli kouzlu exotických Malediv. Jsme rádi, že se nám povedlo zastihnout tyto atoly v Indickém oceánu s naprosto průzračnou vodou a dokonalými vlnami ještě před surfovým boomem. Ten začal v letošním roce. Z letadel na letišti v Male, které leží jen pár centimetrů nad hladinou oceánu, vystupuje čím dál tím více lidí se surfařským prknem.

O tom, jak tento boom Maledivy změnil a stále mění, jak roste počet resortů, ubytovacích kapacit, atrakcí pro turisty a dalších věcí s turismem spojených se dá mluvit dlouze. Stejně tak se můžeme do nekonečna bavit o tom, zda se Maledivy potápí nebo ne. Počet nových staveb na všech atolech tomu nenasvědčuje. Jedno je ale jisté a nepopiratelné – rozpadá se most.

Most? Ano, most, který spojuje dva malé ostrůvky na Severním atolu Male, a po kterém se, pokud si chcete zasurfovat, musí přejít z jednoho na druhý. Jiná cesta prostě není. Vše kolem roste, s mostem to ale jde z kopce. Při každé naší návštěvě je třeba víc adrenalinu k tomu jej přejít a pokaždé, když jej vidím, si říkám, zda tu ten most, až se za pár měsíců zas vrátím, ještě bude.

Nikdy by mě nenapadlo, že zrovna na turisticky vyhlášeném místě jako jsou Maledivy narazím na věc, která drží na vlásku, a přitom dennodenně slouží desítkám lidí. Pokaždé, když jej přecházím, si říkám: „Kdo pořád vynakládá takové úsilí k tomu, aby dále sloužil? A proč už nepostaví nový? Staví zde celé nové ostrovy, tak proč ne jeden malý most? A co se stane, až prostě ten most nebude? Kdyby byla vůle stavět nový, už by zde jistě dávno stál. Co se tedy stane, až prostě jednou spadne?“

Zda-li se Maledivy jednoho dne dostanou pod hladinu oceánu, s určitostí nevíme. Nevíme ani, zda-li se opravdu potápí a jestli tu jednoho dne nebudou. Co ale víme, je pravda o mostu. Tak zajeďte se podívat na Maledivy – dokud stojí most 🙂