WALLWATCHING

Už čtvrtým rokem pořádáme na jižním cípu Srí Lanky surfové kempy pro Čechy, Slováky a další obyvatele naší planety, kteří si chtějí odpočinout, procestovat Cejlon a naučit se základům surfování. Začínáme vždy na podzim. V té době v naší vesnici hodně prší, pláže jsou špinavé, z malých struh podél cesty vytéká špinavá dešťová voda a místní obyvatelé začínají přicházet s nabídkami spolupráce na nadcházející sezónu.  Invence je neomezená, ceny smluvní a očekávání rok od roku vyšší. Fantazii se meze nekladou, domluvit se dokážeme prakticky na čemkoliv, jen pak nesmíme přijít s tím, že bychom danou domluvu chtěli skutečně i realizovat.

A tak se jedno odpoledne objevil i náš spolehlivý místní spolupracovník Rizvi. Podal nám ruku a s nesmělostí slušným Srílančanům vlastní nám ukázal svoji novou vizitku. Připravila ji místní reklamní agentura, specializovaná na služby pro cizince. Jako profesionální produkční nás tento fakt zaujal a vizitku jsme si prohlédli. Byla vyrobena z tvrdého maatného papíru o gramáži minimálně 220 gr. a nesla náznaky pokusů o přesný digitální tisk a ještě přesnější rozřezání tiskových archů do finální velikosti. Dobrá práce, ocenili jsme v duchu asijské kolegy.

Hned na to nás ale upoutal text Rizviho nové nabídky.  K poměrně nezáživnému pozorování krokodýlů (crocodile watching) přidal další atrakci, a to wallwatching, kterým nahradil dříve oblíbené pozorování veleryb (whalewatching). Nevíme, zda za změnou nabídky stála kreativita místní reklamní agentury nebo jen standartní srílanská ignorace angličtiny, nicméně turistická atrakce spočívající v koukání do zdi nás zaujala.

Vzali jsme si židle a vydali se pozorovat nejbližší zeď. A jak jsme tam tak seděli a pozorovali krásu opadávající omítky, hru stínů mezi cihlami a stonky trávy deroucí se z puklin, tak nás napadlo, že koukat občas jen tak do zdi není vůbec špatná věc.  Odpočine si mysl a, pokud s sebou máte pohodlnou židli, i tělo.

Nesmí se to ale přehánět. Jinak se vám taky může stát, že velkou část života strávíte koukáním do různých zdí, aniž byste se o jednu z nich skutečně opřeli a udělali si z ní oporou svého životního plánu.

Koukání do zdi/wallwatching však v každém případě na Srí Lance v další sezóně nabízet budeme. Je to výlet na maximálně dvě hodiny. V případě, že si přinesete vlastní židli, dostanete slevu, za příplatek pak budeme nabízet houpací křesla.  Už teď jsme ale po této atrakci nazvali náš nový blog.